Współczesny patriotyzm w kresach wschodnich

Kresy Wschodnie zawsze były dla Polaków dosyć odległym miejscem, ale niesamowicie ciekawym historycznie i pod względem kulturowym. Obecnie młodsze pokolenie nie ma do nich aż takiego sentymentu, ale nadal pamięta się o nich jako o ziemi utraconej, o której opowiadają ich dziadkowie. Jak wygląda współczesny patriotyzm na Kresach?

Jak współcześni ludzie podchodzą do patriotyzmu na Kresach Wschodnich?

Współcześnie możemy zauważyć powolne wymieranie osób, które jeszcze pamiętają Kresy Wschodnie jako ziemię polską. Współczesne pokolenie ma do nich dość ambiwalentny stosunek. Historię dawnych kresów bardziej pamiętają z opowieści swoich dziadków lub rodziców. Na kresach nadal jednak kultywowane są dawne tradycje, a w szkołach jako drugi język proponowany jest język polski. Młodzi ludzie mogą uczyć się w polskim języku, a nawet studiować o Polsce i polskiej historii. Wiele dobrego dzieje się dzięki ciągłej wymianie studentów, którzy przyjeżdżając na Kresy z Polski, mogąc podzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami.

Niestety wśród współczesnych Ukraińców nadal jest wiele młodych osób, które doprowadzają do odrodzenia się ruchu nacjonalistycznego, który w 1943 roku również za sprawą Stepana Bandery, doprowadził do śmierci aż 50 tys. Polaków. Te trudne doświadczenia zarówno łączą niektórych Polaków i Ukraińców, jak również boleśnie dzielą, pozostawiając po sobie gorycz i brak wzajemnego zrozumienia.

Polacy, zwłaszcza starsze pokolenie, inaczej pamięta Kresy i je nieco idealizuje. Zawsze w literaturze objawiają się one jako raj utracony, swoista Arkadia, w której królowało chrześcijaństwo i rodzinne wartości. Te wspomnienia łączą się z bolesną i tragiczną historią mordu katyńskiego, czy rzezi wołyńskiej. Kresy Wschodnie budzą w Polakach patriotyzm i żal po utraconej ziemi, ale nadal również wzbudzają wiele kontrowersji. 

Jaki jest współczesny patriotyzm Polaków?

Polacy inaczej postrzegają patriotyzm oraz sprawę Kresów Wschodnich. Dzięki rodzicom i dziadkom pamiętają o nich jako o dawnych ziemiach polskich, ale nie są do nich aż tak mocno przywiązani. Polskę z kolei jako swoją ojczyznę traktują w sposób dość zróżnicowany. Wielu młodych Polaków odnosi się negatywnie do polityki Polski, a także nie ma w sobie chęci pozostania w tym kraju na dłużej. Szuka inspiracji oraz lepszego życia poza granicami kraju. Ci młodzi Polacy, którzy chcą jednak tu pozostać, lubią manifestować swój patriotyzm, czego przykładem jest modna ostatnio odzież patriotyczna. Nie ulega wątpliwości, że coraz częściej możemy zauważyć na ulicach młode osoby ubrane w t-shirty czy inne elementy odzieży związane z patriotyzmem. 

W dobie coraz częściej spotykanych agresywnych ataków w stronę Polski oraz patriotyzmu, stał się on dość powszechny. Wiele osób chce zademonstrować swoją przynależność do tego kraju i się z nim utożsamia. Przykładowo poprzez sklep patriotyczny kupowane są koszulki i bluzy z patriotycznymi nadrukami czy napisami. Polacy coraz częściej utożsamiając się z własnym krajem, chcą pokazać swoją przynależność i przywiązanie do kraju. Modna ostatnio staje się również odzież militarna, która pokazuje nieco bardziej bojowe oblicze współczesnego patriotyzmu. Jest wybierana głównie przez mężczyzn, ale niekiedy kobiety zaczynają się interesować militariami. Dzięki temu młodzi ludzie pokazują swoje przywiązanie do kraju, ale również podkreślają, że obronność Polski jest dla nich znacząca. 

Polski patriotyzm ma różne odcienie i czasem przemienia się w bardzo radykalne formy. Młodzież woli jednak okazywać miłość do ojczyzny poprzez demonstrowanie swojego przywiązania do niej, udzielaniem się na spotkaniach o charakterze patriotycznym, czy też działaniem na rzecz lokalnej społeczności. Nie zawsze jest on hucznie demonstrowany, jednak odzież patriotyczna nadal jest wyjątkowo modna, często wybierana przez młodsze pokolenie Polaków i Polek i używana nie tylko podczas Marszu Niepodległości, czy innych okazji tego typu.